Invest Forum Polish community Blog Co to jest swap i do czego słuzy?

Co to jest swap i do czego słuzy?

Co to jest swap i do czego słuzy?

Ольга Ларина
Administrator
69
07-12-2024, 10:35 AM
#1
Jedną z gwiazd rynku instrumentów pochodnych (derywatów) jest swap. Jego nazwa często przeraża nowicjuszy w handlu, ale dla tych, którzy regularnie śledzą wiadomości finansowe, swapy nie są niczym nowym. Od czasu do czasu firmy mogą zawierać transakcje swap lub inwestor może zapytać, jak zawrzeć transakcję swap, ale czym dokładnie są swapy?

Z myślą o tych, którzy chcą lepiej zrozumieć zawiłości rynku instrumentów pochodnych, przygotowaliśmy przewodnik zawierający podstawowe pojęcia dotyczące swapów. Dowiesz się z niego, jak działa ten rodzaj transakcji, do czego jest wykorzystywany, jakie są najpopularniejsze rodzaje swapów, a nawet w jaki sposób są one wykorzystywane przez rząd federalny do dostosowywania kursu wymiany walut w kraju.

Czym jest swap?

Swap to rodzaj pochodnego instrumentu finansowego. Stanowi on umowę między dwiema stronami - między innymi spółkami, inwestorami lub spółką i inwestorem - dotyczącą wymiany przepływów pieniężnych w oparciu o wartość bazową, termin i inne z góry określone warunki i kryteria. Wartość kontraktu swap jest zwiększana lub zmniejszana zgodnie z tymi zasadami i parametrami. Swapy są również często definiowane jako wymiana "ryzyka", w której uczestnicy handlują zwrotami z dwóch różnych aktywów lub towarów.

Są one powszechnie stosowane w strategiach zabezpieczających, które mogą trwać przez długi czas. Firmy często korzystają ze swapów, ponieważ ich działalność jest narażona na różne rodzaje ryzyka. Na przykład firmy importujące i eksportujące są narażone na wahania kursów walutowych, linie lotnicze na zmiany cen paliw, a zarządzający funduszami na zmienność rynku akcji. Wszystkie te sytuacje wymagają skutecznych instrumentów minimalizujących ryzyko i zapewniających stabilność. Ale jak swap działa w praktyce? Łatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie kontraktu uważanego za poprzednika tego rynku.

Przykład zastosowania

Na początku lat 80-tych IBM i Bank Światowy podpisały umowę swapu walutowego. Zgodnie z umową, bank miał przejąć długi IBM we frankach szwajcarskich i markach niemieckich (ówczesna waluta kraju). IBM z kolei miał przejąć długi instytucji finansowej w dolarach. Bank Światowy musiał pozyskać fundusze we frankach szwajcarskich na realizację projektów, ale rynek charakteryzował się bardzo wysokimi stopami procentowymi. IBM, z jednej strony, miał dużą obecność na rynku szwajcarskim i mógł uzyskać pożyczki o korzystnym oprocentowaniu. Z drugiej strony IBM potrzebował dolarów na ważne projekty, waluty, do której Bank Światowy miał dostęp na dobrych warunkach.

Skoro potrzeby obu firm były różne, ale w pewnym stopniu się uzupełniały, dlaczego nie dokonać wymiany - lub swapu? Tak właśnie zrobiono. IBM złożył wniosek o pożyczkę we frankach szwajcarskich, a Bank Światowy w dolarach. W ramach transakcji wymienili się spłatą kapitału i odsetek. W rezultacie IBM był w stanie zapłacić niższą stopę procentową, niż gdyby musiał pozyskać pieniądze na rynku. To samo stało się z Bankiem Światowym. Obie organizacje skorzystały ze swojej korzystnej pozycji na różnych rynkach. Od tego czasu rynek ten ewoluował i obecnie obejmuje wiele innych transakcji i aktywów, z których najpopularniejsze to swapy na stopy procentowe, waluty i towary.

Aby lepiej zrozumieć, jak swapy działają dzisiaj, wyobraźmy sobie swap na złoto w stosunku do indeksu Ibovespa. W tym przykładzie jedna strona umowy płaci drugiej stronie wahania w złocie, a w zamian otrzymuje wahania w Ibovespa. Druga strona robi odwrotnie: płaci za wahania indeksu Ibovespa i otrzymuje wahania złota. Co się stanie, jeśli złoto wzrośnie mniej, a Ibovespa bardziej? Strona, która kupiła indeks Ibovespa (i sprzedała złoto) otrzyma różnicę. Jeśli stanie się odwrotnie i złoto wzrośnie bardziej niż Ibovespa, strona, która kupiła złoto i sprzedała Ibovespa, otrzyma różnicę.

Swapy i zabezpieczenia

Transakcje swap są szeroko stosowane przez firmy i inwestorów do celów zabezpieczających. Są one jednak tylko jednym ze sposobów ochrony portfela, pozycji lub biznesu. Nie są one tak synonimiczne, jak mogłoby się wydawać. Różne kompozycje aktywów i instrumentów pochodnych mogą być łączone w celach zabezpieczających, które wykorzystują różne alternatywy dla swapów. Klasyczne strategie obejmują wykorzystanie kontraktów futures i opcji papierowych, które zostały pierwotnie stworzone w tym celu. Ich istnienie sięga wieków wstecz, podczas gdy swapy są uważane za znacznie nowszy wynalazek finansowy.

Rodzaje swapów

Istnieje kilka rodzajów swapów, które są powszechnie przedmiotem obrotu na rynku. Różnią się one w zależności od aktywów lub towarów zaangażowanych w kontrakty wymiany in-line, które służą jako rodzaj indeksu dla transakcji. Jednym z najbardziej znanych jest swap walutowy. W swapie walutowym strony wymieniają kapitał i odsetki w jednej walucie na kapitał i odsetki w drugiej walucie. Uzgadnia się, że jedna strona będzie dokonywać płatności w jednej walucie, a druga w innej walucie, w przyszłych terminach.

Swapy indeksowe obejmują wymianę przepływów pieniężnych powiązanych ze zwrotem lub wynikami indeksów cenowych, takich jak IPCA lub IGP-M, lub indeksów giełdowych, takich jak Ibovespa, IBrX-100 lub innych obliczanych przez B3. Instrumenty te pozwalają uczestnikom rynku na przechwytywanie zwrotów specyficznych dla indeksu i bardziej efektywne zarządzanie inwestycjami. Na przykład swap Ibovespa na stopę DI, jeden z głównych mierników zwrotów z instrumentów o stałym dochodzie, obejmuje wymianę przepływu pieniężnego indeksowanego do rentowności Ibovespa (zwykle plus stopa procentowa) na inny przepływ powiązany ze zmianą DI.

W przypadku swapów stopy procentowej strony wymieniają indeksy powiązane z ich aktywami lub pasywami, a jedną ze zmiennych jest stopa procentowa. Przykładem tego typu negocjacji jest swap stopy DI w stosunku do dolara. W tym przypadku strony wymieniają przepływy pieniężne indeksowane do DI na inne przepływy indeksowane do zmiany kursu walutowego powiększonego o uzgodnioną między nimi stopę procentową. Inną możliwością jest swap DI na stałą stopę procentową, który opiera się na tej samej logice, ale z innymi indeksami.

Kontrakty swap

Swapy są w większości przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym i nie są ustandaryzowane. W związku z tym nie ma możliwości przeniesienia pozycji na innego inwestora lub firmę. W rezultacie każdy, kto zawiera swap, jest zobowiązany do wypełnienia kontraktu przed terminem zapadalności. Swapy mają podobną charakterystykę do kontraktów forward, która różni się od instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty futures: nie ma płatności środków - tak zwanych "dziennych korekt", które są obecne na rynku kontraktów futures - w trakcie trwania umowy. Transakcje są rozliczane finansowo, w momencie zapadalności kontraktu za różnicę między przepływami wymienianymi przez inwestorów.

Swapy walutowe banków centralnych

Od czasu do czasu ci, którzy śledzą wiadomości gospodarcze, słyszą, że Bank Centralny przeprowadził transakcje swapów walutowych. Dlaczego więc Bank Centralny miałby wchodzić na ten rynek, przeprowadzając tego typu transakcje? Swapy walutowe są jednym z narzędzi wykorzystywanych przez Bank Centralny do kontrolowania kursu wymiany - innymi słowy, wartości naszej waluty w stosunku do dolara. Brudne wahania są tu wykorzystywane, bo choć rząd nie ustala kursu walutowego, to podejmuje pewne działania, by wyznaczyć jego kierunek. Dzieje się tak dlatego, że bardzo wysoki lub bardzo niski kurs wymiany w krótkim okresie czasu będzie miał znaczący wpływ na gospodarkę.

Operatorami swapów walutowych są Bank Centralny, instytucje finansowe i firmy zadłużone w dolarach. Podczas gdy Bank Centralny wykorzystuje te operacje do utrzymania stabilności, firmy i instytucje finansowe wykorzystują je do ochrony przed wahaniami kursów walut. W praktyce swapy walutowe przewidują, że Bank Centralny płaci za wahania kursu wymiany w okresie obowiązywania umowy, a pozostałe strony (firmy) płacą stopę procentową, która jest zwykle stopą DI lub Selic. W ten sposób każdy, kto kupuje swap walutowy, staje się aktywny w odniesieniu do stóp procentowych i pasywny w odniesieniu do kursów wymiany, ale odwrotnie jest w przypadku tych, którzy sprzedają.

Kontrakty swapów walutowych są zawierane na aukcjach organizowanych przez Bank Centralny, często bez wcześniejszego powiadomienia. To właśnie na nich finalizowane są warunki kontraktów. Władze monetarne upoważniają instytucje finansowe - tzw. dealerów - do przeprowadzania transakcji na tym rynku.

Swapy tradycyjne i odwrotne

Główna różnica między tradycyjnym swapem walutowym a odwrotnym swapem walutowym polega na tym, że w przypadku tradycyjnego swapu bank centralny płaci za zmianę kursu walutowego i otrzymuje stopę procentową (DI lub Selic). W praktyce transakcja ta pokazuje, że władze spodziewają się spadku kursu wymiany - dlatego często mówi się, że jest to odpowiednik sprzedaży dolarów na rynku kontraktów terminowych. Na przeciwległym końcu spektrum znajdują się ci, którzy uważają, że kurs wymiany prawdopodobnie wzrośnie. W transakcjach odwrotnych swapów walutowych jest odwrotnie. Bank centralny oferuje stopę procentową, a druga strona zarabia na zmianie kursu wymiany w danym okresie. Metoda ta jest stosowana, gdy kurs wymiany gwałtownie spada.

Podsumowanie

Swapy odgrywają ważną rolę na rynkach finansowych, zapewniając firmom i inwestorom przydatne narzędzie do zarządzania ryzykiem i stabilności. W miarę ewolucji rynków finansowych i pojawiania się nowych technologii, swapy będą nadal odgrywać kluczową rolę w zapewnianiu sprawnego funkcjonowania globalnej gospodarki.
Edited 07-12-2024, 10:36 AM by Ольга Ларина.
Ольга Ларина
07-12-2024, 10:35 AM #1

Jedną z gwiazd rynku instrumentów pochodnych (derywatów) jest swap. Jego nazwa często przeraża nowicjuszy w handlu, ale dla tych, którzy regularnie śledzą wiadomości finansowe, swapy nie są niczym nowym. Od czasu do czasu firmy mogą zawierać transakcje swap lub inwestor może zapytać, jak zawrzeć transakcję swap, ale czym dokładnie są swapy?

Z myślą o tych, którzy chcą lepiej zrozumieć zawiłości rynku instrumentów pochodnych, przygotowaliśmy przewodnik zawierający podstawowe pojęcia dotyczące swapów. Dowiesz się z niego, jak działa ten rodzaj transakcji, do czego jest wykorzystywany, jakie są najpopularniejsze rodzaje swapów, a nawet w jaki sposób są one wykorzystywane przez rząd federalny do dostosowywania kursu wymiany walut w kraju.

Czym jest swap?

Swap to rodzaj pochodnego instrumentu finansowego. Stanowi on umowę między dwiema stronami - między innymi spółkami, inwestorami lub spółką i inwestorem - dotyczącą wymiany przepływów pieniężnych w oparciu o wartość bazową, termin i inne z góry określone warunki i kryteria. Wartość kontraktu swap jest zwiększana lub zmniejszana zgodnie z tymi zasadami i parametrami. Swapy są również często definiowane jako wymiana "ryzyka", w której uczestnicy handlują zwrotami z dwóch różnych aktywów lub towarów.

Są one powszechnie stosowane w strategiach zabezpieczających, które mogą trwać przez długi czas. Firmy często korzystają ze swapów, ponieważ ich działalność jest narażona na różne rodzaje ryzyka. Na przykład firmy importujące i eksportujące są narażone na wahania kursów walutowych, linie lotnicze na zmiany cen paliw, a zarządzający funduszami na zmienność rynku akcji. Wszystkie te sytuacje wymagają skutecznych instrumentów minimalizujących ryzyko i zapewniających stabilność. Ale jak swap działa w praktyce? Łatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie kontraktu uważanego za poprzednika tego rynku.

Przykład zastosowania

Na początku lat 80-tych IBM i Bank Światowy podpisały umowę swapu walutowego. Zgodnie z umową, bank miał przejąć długi IBM we frankach szwajcarskich i markach niemieckich (ówczesna waluta kraju). IBM z kolei miał przejąć długi instytucji finansowej w dolarach. Bank Światowy musiał pozyskać fundusze we frankach szwajcarskich na realizację projektów, ale rynek charakteryzował się bardzo wysokimi stopami procentowymi. IBM, z jednej strony, miał dużą obecność na rynku szwajcarskim i mógł uzyskać pożyczki o korzystnym oprocentowaniu. Z drugiej strony IBM potrzebował dolarów na ważne projekty, waluty, do której Bank Światowy miał dostęp na dobrych warunkach.

Skoro potrzeby obu firm były różne, ale w pewnym stopniu się uzupełniały, dlaczego nie dokonać wymiany - lub swapu? Tak właśnie zrobiono. IBM złożył wniosek o pożyczkę we frankach szwajcarskich, a Bank Światowy w dolarach. W ramach transakcji wymienili się spłatą kapitału i odsetek. W rezultacie IBM był w stanie zapłacić niższą stopę procentową, niż gdyby musiał pozyskać pieniądze na rynku. To samo stało się z Bankiem Światowym. Obie organizacje skorzystały ze swojej korzystnej pozycji na różnych rynkach. Od tego czasu rynek ten ewoluował i obecnie obejmuje wiele innych transakcji i aktywów, z których najpopularniejsze to swapy na stopy procentowe, waluty i towary.

Aby lepiej zrozumieć, jak swapy działają dzisiaj, wyobraźmy sobie swap na złoto w stosunku do indeksu Ibovespa. W tym przykładzie jedna strona umowy płaci drugiej stronie wahania w złocie, a w zamian otrzymuje wahania w Ibovespa. Druga strona robi odwrotnie: płaci za wahania indeksu Ibovespa i otrzymuje wahania złota. Co się stanie, jeśli złoto wzrośnie mniej, a Ibovespa bardziej? Strona, która kupiła indeks Ibovespa (i sprzedała złoto) otrzyma różnicę. Jeśli stanie się odwrotnie i złoto wzrośnie bardziej niż Ibovespa, strona, która kupiła złoto i sprzedała Ibovespa, otrzyma różnicę.

Swapy i zabezpieczenia

Transakcje swap są szeroko stosowane przez firmy i inwestorów do celów zabezpieczających. Są one jednak tylko jednym ze sposobów ochrony portfela, pozycji lub biznesu. Nie są one tak synonimiczne, jak mogłoby się wydawać. Różne kompozycje aktywów i instrumentów pochodnych mogą być łączone w celach zabezpieczających, które wykorzystują różne alternatywy dla swapów. Klasyczne strategie obejmują wykorzystanie kontraktów futures i opcji papierowych, które zostały pierwotnie stworzone w tym celu. Ich istnienie sięga wieków wstecz, podczas gdy swapy są uważane za znacznie nowszy wynalazek finansowy.

Rodzaje swapów

Istnieje kilka rodzajów swapów, które są powszechnie przedmiotem obrotu na rynku. Różnią się one w zależności od aktywów lub towarów zaangażowanych w kontrakty wymiany in-line, które służą jako rodzaj indeksu dla transakcji. Jednym z najbardziej znanych jest swap walutowy. W swapie walutowym strony wymieniają kapitał i odsetki w jednej walucie na kapitał i odsetki w drugiej walucie. Uzgadnia się, że jedna strona będzie dokonywać płatności w jednej walucie, a druga w innej walucie, w przyszłych terminach.

Swapy indeksowe obejmują wymianę przepływów pieniężnych powiązanych ze zwrotem lub wynikami indeksów cenowych, takich jak IPCA lub IGP-M, lub indeksów giełdowych, takich jak Ibovespa, IBrX-100 lub innych obliczanych przez B3. Instrumenty te pozwalają uczestnikom rynku na przechwytywanie zwrotów specyficznych dla indeksu i bardziej efektywne zarządzanie inwestycjami. Na przykład swap Ibovespa na stopę DI, jeden z głównych mierników zwrotów z instrumentów o stałym dochodzie, obejmuje wymianę przepływu pieniężnego indeksowanego do rentowności Ibovespa (zwykle plus stopa procentowa) na inny przepływ powiązany ze zmianą DI.

W przypadku swapów stopy procentowej strony wymieniają indeksy powiązane z ich aktywami lub pasywami, a jedną ze zmiennych jest stopa procentowa. Przykładem tego typu negocjacji jest swap stopy DI w stosunku do dolara. W tym przypadku strony wymieniają przepływy pieniężne indeksowane do DI na inne przepływy indeksowane do zmiany kursu walutowego powiększonego o uzgodnioną między nimi stopę procentową. Inną możliwością jest swap DI na stałą stopę procentową, który opiera się na tej samej logice, ale z innymi indeksami.

Kontrakty swap

Swapy są w większości przedmiotem obrotu na rynku pozagiełdowym i nie są ustandaryzowane. W związku z tym nie ma możliwości przeniesienia pozycji na innego inwestora lub firmę. W rezultacie każdy, kto zawiera swap, jest zobowiązany do wypełnienia kontraktu przed terminem zapadalności. Swapy mają podobną charakterystykę do kontraktów forward, która różni się od instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty futures: nie ma płatności środków - tak zwanych "dziennych korekt", które są obecne na rynku kontraktów futures - w trakcie trwania umowy. Transakcje są rozliczane finansowo, w momencie zapadalności kontraktu za różnicę między przepływami wymienianymi przez inwestorów.

Swapy walutowe banków centralnych

Od czasu do czasu ci, którzy śledzą wiadomości gospodarcze, słyszą, że Bank Centralny przeprowadził transakcje swapów walutowych. Dlaczego więc Bank Centralny miałby wchodzić na ten rynek, przeprowadzając tego typu transakcje? Swapy walutowe są jednym z narzędzi wykorzystywanych przez Bank Centralny do kontrolowania kursu wymiany - innymi słowy, wartości naszej waluty w stosunku do dolara. Brudne wahania są tu wykorzystywane, bo choć rząd nie ustala kursu walutowego, to podejmuje pewne działania, by wyznaczyć jego kierunek. Dzieje się tak dlatego, że bardzo wysoki lub bardzo niski kurs wymiany w krótkim okresie czasu będzie miał znaczący wpływ na gospodarkę.

Operatorami swapów walutowych są Bank Centralny, instytucje finansowe i firmy zadłużone w dolarach. Podczas gdy Bank Centralny wykorzystuje te operacje do utrzymania stabilności, firmy i instytucje finansowe wykorzystują je do ochrony przed wahaniami kursów walut. W praktyce swapy walutowe przewidują, że Bank Centralny płaci za wahania kursu wymiany w okresie obowiązywania umowy, a pozostałe strony (firmy) płacą stopę procentową, która jest zwykle stopą DI lub Selic. W ten sposób każdy, kto kupuje swap walutowy, staje się aktywny w odniesieniu do stóp procentowych i pasywny w odniesieniu do kursów wymiany, ale odwrotnie jest w przypadku tych, którzy sprzedają.

Kontrakty swapów walutowych są zawierane na aukcjach organizowanych przez Bank Centralny, często bez wcześniejszego powiadomienia. To właśnie na nich finalizowane są warunki kontraktów. Władze monetarne upoważniają instytucje finansowe - tzw. dealerów - do przeprowadzania transakcji na tym rynku.

Swapy tradycyjne i odwrotne

Główna różnica między tradycyjnym swapem walutowym a odwrotnym swapem walutowym polega na tym, że w przypadku tradycyjnego swapu bank centralny płaci za zmianę kursu walutowego i otrzymuje stopę procentową (DI lub Selic). W praktyce transakcja ta pokazuje, że władze spodziewają się spadku kursu wymiany - dlatego często mówi się, że jest to odpowiednik sprzedaży dolarów na rynku kontraktów terminowych. Na przeciwległym końcu spektrum znajdują się ci, którzy uważają, że kurs wymiany prawdopodobnie wzrośnie. W transakcjach odwrotnych swapów walutowych jest odwrotnie. Bank centralny oferuje stopę procentową, a druga strona zarabia na zmianie kursu wymiany w danym okresie. Metoda ta jest stosowana, gdy kurs wymiany gwałtownie spada.

Podsumowanie

Swapy odgrywają ważną rolę na rynkach finansowych, zapewniając firmom i inwestorom przydatne narzędzie do zarządzania ryzykiem i stabilności. W miarę ewolucji rynków finansowych i pojawiania się nowych technologii, swapy będą nadal odgrywać kluczową rolę w zapewnianiu sprawnego funkcjonowania globalnej gospodarki.

Recently Browsing
 1 Guest(s)
Recently Browsing
 1 Guest(s)